Aromaterapie Brno

Blog

Už podruhé s kolegou Pavlem Pichlerem pořádáme v sobotu 15. září Aromakonferenci Brno 2018 a v neděli 16. září Festival Aromaterapie & Bylinky. Vstupenky jsou v předprodeji! Přijďte! Bez vás to nepůjde .) Více o programu zde: www.aromaterapieabylinky.cz

Nedávno jsem míchala lahvičky pro tříletého chlapce, kterému se udělala vyrážka na zádech na místě o velikosti švestky. Byla suchá a zčervenalá. Maminka léčila nejprve indulonou od lékařky, zkoušela bambucké máslo a po čtyři dny mazala kortikoidy. Po nich zůstala pokožka suchá, ale stále pigmentovaná. Po aplikaci aromaterapeutické směsi zmizelo zarudnutí do čtyř dnů... 

Začíná sezóna zimních ochranných krémů. Komerční kosmetika proti mrazu obsahuje většinou parafín. Ten na kůži funguje podobně jak vosk na parkety. Vytvoří na ní téměř neprostupný film. Což je dobré, pokud potřebujete jednorázově ochránit tváře, když lyžujete na ledovci. Ale je to naprosto nevhodné pro každodenní používání po celou zimu.

Aromaterapie je skvělá cesta, jak ulevit dětem při nepříjemné rýmě a nachlazení. Navíc to pak všude voní, což je fajn i pro maminky a jejich nervy. Pro začátek (než tomu propadnete) toho nemusíte kupovat moc. Začněte se třemi éterickými oleji a vyberte si jeden hydrolát! Tak si užijete voňavé míchání a budete moci na vlastní kůži zjistit, že to fakt funguje! 

Éterické oleje nejsou jen neškodné vůně. V každé lahvičce se ukrývá velmi komplikovaná přírodní látka. Říká se, že jedna kapka esence je stejně silná jako jedno kilo rostliny, ze které jsou. Nesmíte je neředěné kapat do vany ani do sklenice s vodou. V lepším případě byste si mohli popálit kůži nebo sliznici, v horším by to mohlo mít doživotní následky. V aromaterapii se vždy řiďte pravidlem, že méně znamená více. Zvlášť, pokud pečujete o malé děti. 

Mazací období je tady! Pokud potřebujete mít v kapse od každého kabátu nějaký "jelení lůj" tak jako já, pak doporučuji vyzkoušet tento recept. Meduňka, měsíček, kokosový olej, jojoba. Pro ty, kterým rty hodně praskají, vysušují se nebo trpí na opary! 

Na Rádiu Petrov jsem strávila krásné roky jako redaktorka. Po čase jsem se díky Monice Šuslíkové vrátila v roli hosta pravidelného Magazínu. Mluvily jsme o bylinkách, aromaterapii a především o úžasném festivalu, který nás čeká 17. 9. 2017 v Otevřené zahradě. Lístky už jsou zcela vyprodané! Díky všem zájemcům! 

Těšíte se na dovolenou dlouhé měsíce. Přijde den D. A první hádka už při nakládání věcí do auta, když se tam tátovi nemůže vejít loďák, ve kterém jsou přece “jenom nejnutnější věci”. Mámu pak rozbolí hlava. Děti to v autě ale hrozně nebaví, skučí, vymýšlí, otravují. Pokud na cestu přibalíte pár éterických olejů, můžete dovolenou nejen “přežít” ale taky “prožít”.

Srdečně zvu na festival Aromaterapie & Bylinky, který spolupořádám v brněnské Otevřené zahradě 17. 9. 2017. Budu mít na místě stánek s mícháním vůní na míru a workshop na stejné téma. Přijďte si vytvořit svoji podzimní směs pro tělo i duši! Program je opravdu nabitý a vstupenky už v předprodeji. 

Brněnské Centrum léčivých rostlin je nejstarší botanickou zahradou svého druhu u nás. Už téměř 70 let tam přírodovědci pěstují byliny pro univerzitní výzkum. A pravidelně se tu na začátku léta koná Výstava léčivých rostlin. Letos doplněná o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity a přednášky botanika Radomíra Němce nejen o jedlých plevelích. 

 

Aromaterapii můžete využít i v péči o zahradu. Díky přírodním postřikům neznehodnotíte vaše bylinky nebo ovocné stromy. U nás pořádají každoročně mšice hody třeba na šalvěji těsně před rozkvětem. Zrovna, když se chystám na první sběr. Díky fenyklovému postřiku je elegantně vypudím. 

Je na čase vyzbrojit se hřebíčkovým repelentem! Na letní vycházce vás ochrání před klíšťaty. Příprava je velmi jednoduchá, zabere jen pár minut. Pokud navíc do lesa půjdete v krytých botách, dlouhých kalhotách, zvýšíte příjem vitaminu B a budete se pečlivě prohlížet, tak se obejdete bez zbytečné chemie.