bylina

Zajděte na léčivky na Kraví horu!

Brněnské Centrum léčivých rostlin je nejstarší botanickou zahradou svého druhu u nás. Už téměř 70 let tam přírodovědci pěstují byliny pro univerzitní výzkum. A pravidelně se tu na začátku léta koná Výstava léčivých rostlin. Letos doplněná o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity a přednášky botanika Radomíra Němce nejen o jedlých plevelích. 

 

salvej_kvete2

S fenyklem na mšice!

Aromaterapii můžete využít i v péči o zahradu. Díky přírodním postřikům neznehodnotíte vaše bylinky nebo ovocné stromy. U nás pořádají každoročně mšice hody třeba na šalvěji těsně před rozkvětem. Zrovna, když se chystám na první sběr. Díky fenyklovému postřiku je elegantně vypudím. 

hrebicek

Repelent proti klíšťatům

Je na čase vyzbrojit se hřebíčkovým repelentem! Na letní vycházce vás ochrání před klíšťaty. Příprava je velmi jednoduchá, zabere jen pár minut. Pokud navíc do lesa půjdete v krytých botách, dlouhých kalhotách, zvýšíte příjem vitaminu B a budete se pečlivě prohlížet, tak se obejdete bez zbytečné chemie. 

Jitrocelový sirup (2)

Jitrocelový sirup proti kašli

Jitrocel kopinatý můžete sbírat od jara až do začátku září. V listech je největší síla od dubna do června (podle nadmořské výšky), než jde rostlinka do květu. Nasušte si jitrocel do čajů proti plicním potížím, vyrobte dětem sirup proti kašli nebo si s ním zahojte odřené koleno na letním výletě. 

!OLB6054

Jarní aromapéče: dopřejte si relax!

Všechno kolem roste a kvete a na nás přitom padá jarní únava a depka. Jarní výkyvy počasí dokážou pěkně zamávat s hladinou melatoninu v našem těle. A ta zase dokáže zamávat s naší energií. Tělo i mysl potřebují odlehčit. A éterické oleje jsou ideálním pomocníkem. 

person-691410_1920

Vůně pro Vnitřní ženu

Zní to děsně ezo, hrozně složitě a duchovně. “Vnitřní žena.” Ve skutečnosti je pro každou z nás skvělou pomocnicí. Vždycky, když vás štve muž. Vždycky, když padáte únavou z práce. Vždycky, když máte pocit, že víc stresu nevydržíte ani minutu. Vždycky, když byste svoje děti s celou rodinou nejraději vystřelila na Měsíc. Vždycky, když se cítíte sama. Vždycky, když je vám na nic. Vždycky, když si nevíte rady. Můžete se jí prostě zeptat: co můžu udělat, aby ti bylo líp?

essential-oils-1433694_960_720

Časopis Pro Penziony

Měla jsem tu čest odpovědět časopisu Pro Penziony na otázky týkající se provonění interiéru. Přečtěte si tipy na směsi podle čtyř ročních období nebo rady, jak s esencemi zacházet bezpečně… Každého čtvrt roku tu najdete nové tipy na vůně podle aktuálního období .) 

linden-tree-817061_1920

Lípa (srdčitá) – Tilia (cordata)

Vůně lípy je sladká, omamná, uvolňující. Je květinová, ale přesto velmi silná a teplá. Lípa je náš národní strom. Roste v parcích i v polích u božích muk. A právě proto, je nám velmi blízká a její účinky jsou úžasné. Třeba při jarní detoxikaci nebo při léčbě úzkostí. Pro aromaterapeutické účely se vyrábí 100% absolue nebo extrakt CO2. 

dandelion-761104_1920

Připravte se na jarní alergii

Kýchání, nekončící rýma, slzící oči, svědící nos nebo pokožka. Někteří z nás se jara už nemohou dočkat. Pro jiné nastane krušné období sezónní alergie. Podle světové alergologické organizace trpí nějakou formou alergie 30-40 procent světové populace!!! Nejčastěji jde o alergie spojené s dýchacím systémem, na druhém místě jsou potravinové alergie. Tady jsou mé tipy, čím se před sezónou vyzbrojit…

tri_byliny_prozeny

Tři byliny pro harmonizaci ženy

Menstruace, těhotenství, šestinedělí, kojení, klimakterium. Život ženy je jedna velká hormonální houpačka. Pomocí bylin, rostlinných olejů a esencí si můžete výkyvy hormonů, nálad nebo návaly horka/chladu zmírnit. Tady je můj tip na léčivý trojlístek… 

suchy_kasel

Směs na suchý kašel

Pokud vám na průduškách sedí nepříjemný bacil a trpíte dráždivým kašlem, zkuste vsadit na benzoe a kadidlo! Jsou to nejlepší pomocníci, když kašel bolí. Skvěle hojí, dezinfikují a zklidňují. Přikládám recept na aromaterapeutickou směs, kterou si můžete třikrát denně mazat na hrudník (a ještě lépe, pokud vám někdo jiný namaže i záda). K tomu teplo pod peřinou, bylinkové čaje, nějakou tinkturu a brzo bude líp! 

ingeborgstadelmann2

Rozhovor: Ingeborg Stadelmann

Její kniha “Zdravé těhotenství, přirozený porod” je průvodcem pro nastávající maminky i porodní asistentky. V únoru bude mít Ingeborg seminář v Brně, který pořádá homeopatické Vzdělávací centrum Uroboros. A právě díky němu jsem mohla pro aromaweb Kouzlo vůní s touto úžasnou ženou udělat rozhovor. Příjemné počtení!