Aromaterapie Brno

Aromalékárnička pro malé děti

Aromaterapie je skvělá cesta, jak ulevit dětem při nepříjemné rýmě a nachlazení. Navíc to pak všude voní, což je fajn i pro maminky a jejich nervy. Pro začátek (než tomu propadnete) toho nemusíte kupovat moc. Začněte se třemi éterickými oleji a vyberte si jeden hydrolát! Tak si užijete voňavé míchání a budete moci na vlastní kůži zjistit, že to fakt funguje! 

OBECNÁ PRAVIDLA - NEVYNECHEJTE! 

- u dětí se zkuste vyhnout “preventivnímu” užívání - už tak jsou dost přebylinkované ze všech čajíků, začněte až když jsou nemocní kamarádi ve školce nebo táta přinese rýmu z práce 

- u dětí do 6 měsíců nepoužívejte éterické oleje, pokud věc nekonzultujete se studovaným aromaterapeutem, dejte přednost hydrolátům

- děti do 5 let jsou brány jako “malé” 

- méně znamená v aromaterapii opravdu více .) 

 

MIMINKA: ZAČNĚTE S HYDROLÁTY 

Hydrolát vzniká při destilaci rostlinného materiálu. Oproti éterickým olejům jsou hydroláty velmi jemné, ale přesto velmi účinné. Až na výjimky je nemusíte ředit. Způsobů použití je hned několik:
* do koupele: dětem do 1 roku čajovou lžičku, starším polévkovou (max malého panáka)
* rozprašovat v místnosti jako čistič vzduchu 
* použít místo nosních kapek (ideálně do stříkátka po Vincentce nebo mořské vodě)
* některé si i přidat do teplé vody a vypít jako čaj (u malých dětí konzultujte s aromaterapeutem)
* vmasírovat do hrudníčku nebo kolem kotníků

Pokud si chcete přečíst více, doporučuji článek na stránkách Aroma ateliéru

A kterým hydrolátem začít v péči o malé děti? Zkuste GERÁNIUM nebo TYMIÁN LINALOL. Skvělá je také MYRTA (ale její vůně může být pro miminko moc silná).
 

ZÁKLADNÍ “RÝMEČKOVÁ” TROJKA ÉTERICKÝCH OLEJŮ  

1) CITRUSY (pro děti jsou nejvhodnější citron, pomeranč a mandarinka)

Vyberte ten, který vám nejvíc voní. Kupujte je v bio kvalitě, aby neobsahovaly herbicidy a pesticidy. Všechny citrusové éterické oleje jsou díky složce zvané limonen (mimojiné) prospěšné při zánětu dýchacích cest a jsou také antibakteriální. Dají se použít i do rozprašovače na čištění vzduchu v místnosti od virů a bakterií. Lahvičku s éterickým olejem z citrusu spotřebujete během jednoho roku, jinak hrozí, že olej zoxiduje. 

2) JEHLIČNANY (pro děti borovice, smrk, jedle) 

Mají mukolytické účinky, takže pomáhají rozpouštět a vykašlávat hleny. Jsou tedy jedničkou při velkém zahlenění nebo zadní rýmě. Pomáhají při celkovém pocitu únavy a také od bolestí kloubů. Lahvičku s éterickým olejem z jehličnanu spotřebujte během jednoho roku, jinak hrozí, že olej zoxiduje. 

3) LEVANDULE (pro děti angustifolia)

Díky velkému obsahu linaloolu je protizánětlivá, hojivá, ale také antibakteriální a dezinfekční. Celkově zklidňuje, což je u “umrčených” dětí moc důležité.  

 

A JAK NA TO? 

Aromaterapie nabízí spoustu možností od koupelí, přes mazání a masírová po inhalaci. Podrobné návody najdete v tomto článku. Moc důležité je si v péči o malé děti hlídat bezpečnost užívání a dávkování. Ředit, rozpouštět a nedávat éterické oleje přímo na pokožku ani do vany. 

Nebojte se aromaterapii kombinovat s tím, co jste zvyklí používat. Dětem můžete do koupele přidat i bylinkový odvar nebo výluh, do čaje zase bylinkový sirup nebo jim nasadit homeopatika, která vám fungují. Začněte do jídel přidávat kurkumu, skořici, cibuli, česnek, majoránku… Na posílení organismu můžete do jídla přidat rostlinný olej z černuchy seté nebo pupalky. Sledujte, jak reagují. A vždy, když se vám to nebude zdát dobré, přestaňte a zkuste něco jiného, jemnějšího. 

Aromaterapie nabízí spoustu možností, jak si doma zpříjemnit život v nemoci i ve zdraví. Při nachlazeních můžete samozřejmě pracovat s eukalypty, tymiánem, tea tree, ravintsarou a dalšími. Ale už to chce více informací a znalostí. Přijďte se to naučit na jeden z mých workshopů. Jejich přehled najdete zde.

Jak a kde nakoupit éterické oleje? Varovat by vás měla velmi nízká i velmi vysoká cena. A pak je dobré prohlédnout lahvičku, jestli na sobě má to, co na sobě mít má. O tom píšu v tomto článku.

Tady přikládám tip na výrobu Majoránkové mastičky proti rýmě, na kterou máte určitě všechny ingredience v komoře. 

Zdroj foto: Pixabay