Aromaterapie Brno

Benzoe - Styrax tonkinensis/benzoin

Teplo. Bezpečí. Klid. To je benzoe. Ideální pro chvíle, kdy máte pocit, že váš život je hodně rozjetý kolotoč, který nejde zastavit. Skvělé pro stavy vyčerpání a vyhoření. Něžný průvodce pro všechny, kterým chybí láska a péče. Ale také krásně hojí rány, prospívá pokožce, vyživuje slezinu a tím zlepšuje trávení. V domácí lékárničce by benzoe nemělo chybět! 

V lahvičce s éterickým olejem najdete většinou pryskyřici rozpuštěnou v alkoholu. Koupit se dá i v surovém stavu a pak si z ní můžete připravit tinkturu, olejový macerát nebo ji použít na vykuřování. Benzoe je cenově velmi dostupné a určitě pro něj doma najdete spoustu využití. 

Luxusní wellness pro každého 

Benzoe je jedničkou pro všechny ženy slezinářky. Jak to poznat? Oslabená slezina se projevuje většinou únavou po obědě, nadýmáním a škrundáním v břiše po jídle, menstruačními potížemi a velkým PMS. Slezina je orgán spojený se starostmi a pečováním. Pokud tedy pracujete v pomáhající profesi nebo jste třeba maminkou malých dětí, měla byste o svou slezinu pečovat dvojnásob. Sladká vůně benzoe pomáhá doplnit její energii. Aroma je zemité, což může uzemnit při stavech přílišného rozebírání a přemýšlení, kdy už se bojíme víc toho, co vymyslela naše hlava, než toho, co se opravdu děje. 

Připravit si můžete třeba tuto koupel pro královny: do půl šálku vlažné tučné smetany (ideálně ke šlehání) vmíchejte polévkovou lžíci medu a nakapejte 6 kapek benzoe. Ponořte se do koupele a přidejte tuto krásně vyživující a voňavou směs. Benzoe můžete nádherně kombinovat s citrusy nebo gerániem. Na celou vanu požijte 6 - 10 kapek vámi zvolené směsi. 

Zklidňovač a odhleňovač 

Pro děti jej můžete využít, když jsou zahleněné, při kašli a bolestech v krku. Zklidňuje podrážděné průdušky. Namíchejte jej do koupele nebo na masáž. Do 10 ml nosného oleje (třeba panenský olivový z kuchyně) dejte 3 kapky benzoe. Lepší je ale kombinovat s jiným éterickým olejem - třeba levandulí, citrusy nebo jehličnany. Celkový počet kapek ale zůstává stejný: 3 kapky do 10 ml pro děti do 6 let. Pro dospělého můžete dát dvojnásobek a směs pak použít jako mazání na hrudník. 

Hojí, hojíš, hojíme

Benzoe je velmi prospěšné i pro pokožku. Můžete si ho přidat do pleťového oleje, do směsi na problematickou pokožku nebo na doléčení jizvy. O konkrétním případu se ale poraďte s vystudovaným aromaterapeutem. 

Pozor, tuhne!

Benzoe je hodně hustý pomalu kapající olej. Globulky vždy klesnou na dno a je třeba je pořádně roztřepat. V aromalampách a difuzérech tvoří škraloup, který se pak dá odstranit za pomocí houbičky a jaru. Právě proto ho raději používám do vany, do masážních olejů nebo rozprašovačů vzduchu (na bázi alkoholu).

A na závěr malý tip: obecně jsou sladké vůně nebo vůně připomínající jídlo vhodné při hubnoucích kúrách. Podmínkou je inhalovat minimálně 5 minut. Čichové buňky se nabaží, dají signál mozku a chuť na mlsání přejde. Benzoe je ideální, připomíná totiž rumové pralinky... Dodnes vzpomínám, jak jsme je na gymplu mlsaly s holkama pod lavicí. 

Chcete se dozvědět více o tom, jak aromaterapie může pomoci zvládat stres? Přijďte v únoru na kurz do Ceteras! 

Zajímá vás aromaterapie pro domácí užití? Na jaře znovu zahájíme kurz Aroma na doma a nebo si vyberte některý z tematických workshop. Sledujte nabídku kurzů! 

Pro fanoušky benzoe přikládám ještě odkaz na článek Kateřiny Hrazdírové pro Kouzlo vůní s názvem Benzoe nahradí čokoládu i teplou peřinu.