Aromaterapie Brno

Domácí balzám na všechno

Začíná sezóna zimních ochranných krémů. Komerční kosmetika proti mrazu obsahuje většinou parafín. Ten na kůži funguje podobně jak vosk na parkety. Vytvoří na ní téměř neprostupný film. Což je dobré, pokud potřebujete jednorázově ochránit tváře, když lyžujete na ledovci. Ale je to naprosto nevhodné pro každodenní používání po celou zimu.

Proč? Parafín má totiž větší molekuly, než jsou póry na kůži, proto je ucpe. A ucpaná kůže se nemůže čistit, nemůže dýchat. Za pár minut si doma můžete vyrobit přírodní variantu. Potřebujete jen bambucké máslo a kokosový/mandlový/jojobový olej. 

 

Co budete potřebovat: 

2 díly: bambucké máslo
1 díl: kokosový/mandlový/jojobový olej
kelímek
- z tohoto poměru dostanete balzámovou nebo masťovou konzistenci. Pokud chcete mít balzám řidší, dejte více oleje a pokud hustější a třeba ho pak vyšlehat, dejte více bambuckého. A nebojte se! Tento balzám opravdu nemůžete zkazit .)

Postup:

Vše rozehřejte ve vodní lázni, prošlehejte tyčovým mixérem, nalejte do kelímku a nechte ztuhnout ideálně v ledničce přes noc. Pokud by se vám konzistence nezdála, můžete vše jednoduše opravit tím, že krém znovu rozehřejete a přidáte buď bambucké máslo (aby byl tužší) nebo olej (aby se lépe roztíral). Trvanlivost odpovídá trvanlivosti použitých surovin. Pokud ho zrovna nebudete potřebovat, skladujte v ledničce.  

Balzám na všechno

Balzám z bambuckého másla a oleje je skvělý do mrazu, proti opruzeninám, menším vyrážkám, suchým ekzémům nebo jako noční krém. Navíc vám může posloužit jako základ pro domácí léčivé masti - třeba proti kašli (přidejte eukalyptus, kadidlo, tymián linalol), na ekzematickou kůži (přidejte heřmánek), na problematickou pleť (přidáním tea tree a levandule), na hojení opruzenin a vyrážek (heřmánek římský, extrakt z měsíčku).