Aromaterapie Brno

Jitrocelový sirup proti kašli

Jitrocel kopinatý můžete sbírat od jara až do začátku září. V listech je největší síla od dubna do června (podle nadmořské výšky), než jde rostlinka do květu. Nasušte si jitrocel do čajů proti plicním potížím, vyrobte dětem sirup proti kašli nebo si s ním zahojte odřené koleno na letním výletě. 

První pomoc přímo z louky

Pokud se v přírodě poraníte, můžete Jitrocel kopinatý použít pro zastavení krvácení a rychlejší zahojení rány. Najdete ho u cest a nebo na louce. Stačí vzít do rukou čisté lístky, pořádně je pomačkat a přiložit na krvácející ránu. Po deseti minutách uvidíte rozdíl. Rána se krásně zatáhne. Pokud máte zraněnou ruku nebo nohu (říznutí, škrábnutí...), dejte ji do vyvýšené polohy. Při větších zraněních je dobré také místo chladit. Pokud máte po ruce sterilní gázu, můžete na ni kapnout éterický olej z levandule lékařské, kadidla nebo benzoe a přiložit také na zranění. Pokud rána není moc velká a nemokvá, můžete i jednu kapku aplikovat přímo na kůži (levanduli nebo benzoe i dětem od 1 roku). V případě, že jde o větší zranění, nesmíte éterický olej nikdy kapat přímo do otevřené rány, ale můžete jím ošetřit kůži okolo. 

Jitrocelem posílíte plíce


Jitrocel obsahuje hodně slizových látek, které chrání sliznice a díky tomu jsou výborné při nachlazení, kdy nám viry hodují právě na sliznicích dýchacích cest. Účinnost je ověřená staletími. Lidé ho totiž proti kašli používají už od dob Antiky. Výroba sirupu je jednoduchá a klidně do ní můžete zapojit i děti. Mladé lístky Jitrocelu kopinatého sbírejte ideálně dopoledne, jakmile oschnou od rosy. Pro sběr jsou nejvhodnější dny, kdy svítí sluníčko. Samozřejmostí je místo, kde je čistá příroda. 

Doma lístky nakrájejte nebo alespoň pořádně pomačkejte a prosypejte cukrem (1cm bylinky a 1cm cukru). Můžete je také naložit do medu. Sklenici položte na slunné místo a nechte pár dní odpočinout. Po dvou dnech už uvidíte, jak se tvoří z jitrocelové šťávy léčivý sirup. Jakmile se všechen cukr rozpustí, můžete hmotu přecedit přes plátýnko (např. látkový kapesník nebo plenu) do vyčištěné sklenice. Pokud je směs příliš tuhá, můžete ji zahřát ve vodní lázni. Skladujte v ledničce a při nemoci dýchacích cest přidávejte do čaje nebo užívejte přímo 1 - 3 čajové lžičky denně. 

Sirup je vhodný a zcela bezpečný i pro děti. Mějte jen na paměti, že pokud chceme, aby bylinka správně zafungovala, musíme ji používat jen tehdy, kdy to opravdu potřebujeme. Pokud chcete dětem připravit čaj na běžné pití, raději sáhněte po jahodí, maliníku nebo třeba borůvkovém listí. K tomu vždy přidejte trochu šípku, ibišku, okvětní plátky růže, sezónní ovoce nebo sušené křížaly a lahodný nápoj je na světě!