Aromaterapie Brno

Meduňkový balzám s měsíčkem

Mazací období je tady! Pokud potřebujete mít v kapse od každého kabátu nějaký "jelení lůj" tak jako já, pak doporučuji vyzkoušet tento recept. Meduňka, měsíček, kokosový olej, jojoba. Pro ty, kterým rty hodně praskají, vysušují se nebo trpí na opary! 

 

 

Pokud máte doma nasušený měsíček nebo vám ještě kvete na záhonku, můžete si vyrobit měsíčkový macerát. A ten použít jako základ balzámu. A jestli se vám do toho nechce nebo na výrobu spěcháte, můžete jako základ použít kupovaný měsíčkový olej.

Měsíček


1) Příprava měsíčkového macerátu. Může posloužit jako základ pro tento balzám nebo jako základ pro měsíčkovou mast. Celý proces trvá 4 dny. 
 
 * První den rozehřeju ve vodní lázni nosič (bambucké máslo, kokosový olej, sádlo), jakmile vhodím zkušební kvítek a kolem jsou bublinky, vhodím hrst měsíčku (čerstvého nebo sušeného), 5 min "povařím" a odstavím, nechám zchladnout a macerovat do druhého dne
 * Druhý den opakuji: rozehřeju směs i s měsíčkem, počkám, až je dost horká a dělají se kolem nového měsíčku bublinky, vhodím zbytek, chvíli "povařím", odstavím, maceruji
 * Třetí den opakuji
 * Čtvrtý den cedím a vyrábím mast a kousek mohu použít jako základ pro balzám na rty

Výroba měsíčkového macerátu


2) Výroba balzámu - níže uvádím várku pro 4 x 15ml balzámu. Doporučuji ho vyrábět ve větším množství a podarovat kamarádky/kamarády. Dělá se to lépe a dělá to radost .) 
 
 Na 60ml balzámu budeme potřebovat:
 12g včelího vosku - asi tři čajové lžičky (alergici mohou nahradit rostlinným voskem)
 20ml jojobového oleje - asi půl panákové skleničky
 22g kokosového oleje s měsíčkem - asi dvě polévkové lžíce 
 éterický olej z meduňky (1 kapka)
 éterický olej z levandule (3 kapky)
 * Pro malé děti raději bez éterických olejů
 
 Zkrácená varianta: část olejů můžeme nahradit měsíčkovým macerátem
 
 Postup:
 *ve vodní lázni rozehřejeme vosk
 *přidáme jojobu a chvíli zahříváme, než se vosk opět rozpustí
 *přidáme kokosový olej a rozpustíme
 *nalijeme do připravených kelímků a necháme ztuhnout

 

Zdroj: 
Pro tento recept jsem se nechala inspirovat knihou Andrey Butje Heart of aromatherapy a radami Adriany Kašparové, která vedla výuku Aromaterapie a fytoterapie na škole aromaterapie v Kyjově, kam teď jezdím. Děkuji tedy oběma .)