Aromaterapie Brno

S fenyklem na mšice!

Aromaterapii můžete využít i v péči o zahradu. Díky přírodním postřikům neznehodnotíte vaše bylinky nebo ovocné stromy. U nás pořádají každoročně mšice hody třeba na šalvěji těsně před rozkvětem. Zrovna, když se chystám na první sběr. Díky fenyklovému postřiku je elegantně vypudím. 

Fenykl používali k odpuzování mšic už naši předci. Vysazovali ho pod rostliny, na které mšice pravidelně útočily. My si můžeme vytvořit S.O.S. postřik díky éterickému oleji z fenyklu sladkého. 

 

V nouzovém případě vám postačí běžný rozprašovač na květiny, já používám klasický zahradní postřikovač. Do 4,5 litru vody přidávám 15- 20 kapek éterického oleje. Před postřikem vždy s nádobou pořádně zaštěrchám, aby se éterický olej promíchal s vodou. Je dobré fenyklovou spršku rostlince dávat večer a nebo přes den, když není ostré sluníčko, aby se nespálila. V prvních dnech postřik pravidelně opakujte. Nejpozději do týdne uvidíte velký rozdíl, mšic výrazně ubude. 

 

Pořídit si lahvičku fenyklového oleje do zahrady se vyplatí. Vinaři totiž používají fenyklový olej také proti padlí a plísním. Můžete ho tedy použít i na jabloně, ideálně už před květem, kdy listy teprve dělají tzv. ouška. Příjemná je i cena. Jedna dávka takového postřiku vás vyjde maximálně na 20 Kč.