Aromaterapie Brno

Směs na suchý kašel

Pokud vám na průduškách sedí nepříjemný bacil a trpíte dráždivým kašlem, zkuste vsadit na benzoe a kadidlo! Jsou to nejlepší pomocníci, když kašel bolí. Skvěle hojí, dezinfikují a zklidňují. Přikládám recept na aromaterapeutickou směs, kterou si můžete třikrát denně mazat na hrudník (a ještě lépe, pokud vám někdo jiný namaže i záda). K tomu teplo pod peřinou, bylinkové čaje, nějakou tinkturu a brzo bude líp! 

Benzoe (Styrax benzoin/tonkinensis) a kadidlo (Boswelia carterii) jsou éterické oleje, které se získávají z pryskyřice stromů. Benzoe je silně zklidňující a působí proti bolesti, kadidlo je velice dezinfekční a pomáhá hojení. Jejich kombinace v aromaterapeutické směsi je srovnatelná s účinky běžných léků typu kodein.

Navíc se nemůže stát, že by vám éterické oleje "nezabraly". Na rostliny si tělo (narozdíl od léků) nedokáže vytvořit rezistenci. Obsahují totiž složitý kokteil látek, který je každý rok jiný podle toho, jak zrovna daná bylina/strom vyrostl. Vliv má především počasí a způsob zpracovaní rostliny při výrobě éterického oleje. S níže uvedenou směsí můžete experimentovat. "Povinným základem" je benzoe, kadidlo a eukalyptus. Dál přidávejte podle akutního stavu.

SMĚS NA SUCHÝ KAŠEL

Nejprve vždy smíchejte v lahvičce pořádně éterické oleje, teprve potom doplňujte rostlinným olejem. Uvádím dávkování pro 30ml směsi. Z rostlinných olejů doporučuji použít mandlový nebo slunečnicový a doplnit makovým panenským olejem. Ten má sám o sobě zklidňující účinky. 

Směs pro dospělé: 
Benzoe a kadidlo 
- jsou základem této směsi, pro dospělého člověka použijte 6-8 kapek od každého (záleží na tělesné konstituci) do 30ml rostlinného oleje
Eukalyptus - suchý kašel je většinou spojován s horkostí v plicí - z tohoto důvodu doporučuji použít variantu citriodora. Pokud ho doma nemáte, můžete přimíchat i radiatu nebo polybracteu. Použijte 2-4 kapky.
Borovice -  pomáhá vytvořit hleny a vykašlat je / Tymián linalol - pokud zrovna nemáte borovici, běžný tymián ale nedoporučuji, na suchý kašel je příliš "horký" - stačí 2 kapky
Heřmánek modrý - pokud při suchém kašli bolí na plicích, pomáhá bolest utišit a hojí zánět - 2 kapky
Levandule - uklidňuje při kašli a podrážděných průduškách - 2 kapky
30 ml nosného rostlinného oleje

Směs pro děti od 6 měsíců do 1 roku:
Benzoe 
 - 1 kapka
Kadidlo - 1 kapka
Levandule lékařská - 1 kapka

Směs pro děti 1-3 roky: 
Benzoe
- 2 kapky
Kadidlo - 2 kapky
Levandule lékařská - 1 kapka
Eukalyptus citronovonný - 1 kapka

Směs pro děti 3 - 7 let: 
Benzoe - 3 kapky
Kadidlo - 3 kapky
Levandule lékařská - 1 kapka
Borovice - 1 kapka
Eukalyptus citronovonný - 2 kapky

NÁVOD NA POUŽITÍ

Při akutních záchvatech kašle masírujte třikrát denně hrudník zepředu i zezadu. Ideálně tak, aby se kůže co nejvíc zahřála a éterické oleje mohly dobře pronikat kůží do těla. Večer doporučuji před namazáním teplou koupel/sprchu, aby se kůže co nejvíc prohřála a póry se otevřely. Po namazání se dobře oblečte a v ideálním případě vlezte pod peřinu. Tak zůstává tělo stále v teple a éterické oleje putují hlouběji a hlouběji do tkání. Pro doléčení stačí mazat na noc nebo podle potřeby.