Aromaterapie Brno

Tymián obecný - Thymus vulgaris

Jaro a léto trávíme pořád venku, tak i mých příspěvků trochu ubylo. Před pár dny jsem sklízela kvetoucí tymián, proto se dnes stává rostlinou týdne. Éterický olej z tymiánu mi často přišel pod ruku při setkáních s maminkami. Ve chvílích, kdy potřebovaly dodat sebevědomí a jistotu, byl tou pravou volbou. Jeho vůně nám totiž dodá přesně ten pocit, jako když vás táta poplácá po zádech a řekne: “Ty na to máš.” 

Důležité pravidlo: pro děti vždy používejte variantu LINALOL. Tymián je velmi silným olejem. Zahřívá a vysušuje, proto je výborný na dýchací potíže. Společně s eukalyptem dokáží divy… Nedoporučuji ho nasadit hned při prvním příznacích, ale pokud se obtíže opakují nebo jde o chronické nemoci, pak je tymián tou pravou volbou. Šetřete si ho na pravou chvíli, aby správně zafungoval. A připomenout musím i skvělou tymiánovou koupel nohou: https://www.facebook.com/aromaterapiebrno/photos/a.1669692683289276.1073741831.1669675193291025/1685381641720380/?type=3&theater

Je silně dezinfekční, takže ho přibalte na dovolenou do Egypta proti “faraonovým chřipkám”. Pomoci ale může i po oslavě, když je břicho plné k prasknutí. Preventivně ho čichejte i před cestou letadlem. Je to zabiják bakterií z klimatizací. 

V péči o duši ho nejčastěji používám tam, kde chybí důvěra. V sebe, ve svět, v život, ve druhé… Vztah k důvěře dětem předává otec. Tymián je proto takovým aromaterapeutickým otcem. Je fajn pro ženy třeba tehdy, kdy je táta moc nechválil. A nebo pro muže, když necítili od táty dost uznání. 

No a pokud ho pěstujete na zahrádce, sbírejte ho, když kvete. Ideálně dopoledne až uschne rosa a na bylinku už svítí sluníčko. Používám ho při vaření luštěnin, zabraňuje totiž nadýmání. A přidávám ho do směsí proti kašli. Výborná je kombinace se slézem.