abstract-2341337_1920

AROMA NA DOMA: Jak na to

Éterické oleje nejsou jen neškodné vůně. V každé lahvičce se ukrývá velmi komplikovaná přírodní látka. Říká se, že jedna kapka esence je stejně silná jako jedno kilo rostliny, ze které jsou. Nesmíte je neředěné kapat do vany ani do sklenice s vodou. V lepším případě byste si mohli popálit kůži nebo sliznici, v horším by to mohlo mít doživotní následky. V aromaterapii se vždy řiďte pravidlem, že méně znamená více. Zvlášť, pokud pečujete o malé děti. 

20170816_113150

Meduňkový balzám s měsíčkem

Mazací období je tady! Pokud potřebujete mít v kapse od každého kabátu nějaký “jelení lůj” tak jako já, pak doporučuji vyzkoušet tento recept. Meduňka, měsíček, kokosový olej, jojoba. Pro ty, kterým rty hodně praskají, vysušují se nebo trpí na opary! 

microphone-2627991_1920

Povídání o aromaterapii

Na Rádiu Petrov jsem strávila krásné roky jako redaktorka. Po čase jsem se díky Monice Šuslíkové vrátila v roli hosta pravidelného Magazínu. Mluvily jsme o bylinkách, aromaterapii a především o úžasném festivalu, který nás čeká 17. 9. 2017 v Otevřené zahradě. Lístky už jsou zcela vyprodané! Díky všem zájemcům! 

dovolena2

Provoňte si dovolenou!

Těšíte se na dovolenou dlouhé měsíce. Přijde den D. A první hádka už při nakládání věcí do auta, když se tam tátovi nemůže vejít loďák, ve kterém jsou přece “jenom nejnutnější věci”. Mámu pak rozbolí hlava. Děti to v autě ale hrozně nebaví, skučí, vymýšlí, otravují. Pokud na cestu přibalíte pár éterických olejů, můžete dovolenou nejen “přežít” ale taky “prožít”.

festival_banner

První bylinkový festival v Brně!

Srdečně zvu na festival Aromaterapie & Bylinky, který spolupořádám v brněnské Otevřené zahradě 17. 9. 2017. Budu mít na místě stánek s mícháním vůní na míru a workshop na stejné téma. Přijďte si vytvořit svoji podzimní směs pro tělo i duši! Program je opravdu nabitý a vstupenky už v předprodeji. 

bylina

Zajděte na léčivky na Kraví horu!

Brněnské Centrum léčivých rostlin je nejstarší botanickou zahradou svého druhu u nás. Už téměř 70 let tam přírodovědci pěstují byliny pro univerzitní výzkum. A pravidelně se tu na začátku léta koná Výstava léčivých rostlin. Letos doplněná o panelovou výstavu Herbář Masarykovy univerzity a přednášky botanika Radomíra Němce nejen o jedlých plevelích. 

 

salvej_kvete2

S fenyklem na mšice!

Aromaterapii můžete využít i v péči o zahradu. Díky přírodním postřikům neznehodnotíte vaše bylinky nebo ovocné stromy. U nás pořádají každoročně mšice hody třeba na šalvěji těsně před rozkvětem. Zrovna, když se chystám na první sběr. Díky fenyklovému postřiku je elegantně vypudím. 

hrebicek

Repelent proti klíšťatům

Je na čase vyzbrojit se hřebíčkovým repelentem! Na letní vycházce vás ochrání před klíšťaty. Příprava je velmi jednoduchá, zabere jen pár minut. Pokud navíc do lesa půjdete v krytých botách, dlouhých kalhotách, zvýšíte příjem vitaminu B a budete se pečlivě prohlížet, tak se obejdete bez zbytečné chemie. 

Jitrocelový sirup (2)

Jitrocelový sirup proti kašli

Jitrocel kopinatý můžete sbírat od jara až do začátku září. V listech je největší síla od dubna do června (podle nadmořské výšky), než jde rostlinka do květu. Nasušte si jitrocel do čajů proti plicním potížím, vyrobte dětem sirup proti kašli nebo si s ním zahojte odřené koleno na letním výletě. 

!OLB6054

Jarní aromapéče: dopřejte si relax!

Všechno kolem roste a kvete a na nás přitom padá jarní únava a depka. Jarní výkyvy počasí dokážou pěkně zamávat s hladinou melatoninu v našem těle. A ta zase dokáže zamávat s naší energií. Tělo i mysl potřebují odlehčit. A éterické oleje jsou ideálním pomocníkem. 

person-691410_1920

Vůně pro Vnitřní ženu

Zní to děsně ezo, hrozně složitě a duchovně. “Vnitřní žena.” Ve skutečnosti je pro každou z nás skvělou pomocnicí. Vždycky, když vás štve muž. Vždycky, když padáte únavou z práce. Vždycky, když máte pocit, že víc stresu nevydržíte ani minutu. Vždycky, když byste svoje děti s celou rodinou nejraději vystřelila na Měsíc. Vždycky, když se cítíte sama. Vždycky, když je vám na nic. Vždycky, když si nevíte rady. Můžete se jí prostě zeptat: co můžu udělat, aby ti bylo líp?

essential-oils-1433694_960_720

Časopis Pro Penziony

Měla jsem tu čest odpovědět časopisu Pro Penziony na otázky týkající se provonění interiéru. Přečtěte si tipy na směsi podle čtyř ročních období nebo rady, jak s esencemi zacházet bezpečně… Každého čtvrt roku tu najdete nové tipy na vůně podle aktuálního období .)