1) TOTÁLNÍ ÚNAVA
Dítě konečně usnulo. Je večer. Linka plná špinavého nádobí, všude hračky, špinavá koupelna, nepověšené prádlo, rozdělaná buchta na zítra… A vás se zmocňuje panika, vztek nebo zoufalství: “Nikdy nebude hotovo. Povinností bude pořád dost.” STOP: Pauza musí přijít včas. Vaše POTŘEBY musíte taky občas naplnit. Je to přece po-TŘEBA. Zkuste se na některé povinnosti vykašlat, udělat jen to nejnutnější a ještě předtím třeba nabrat trochu sil ve vaně s éterickými oleji nebo se nechte od partnera/ky namasírovat voňavou směsí. Je fuk, že neumí speciální hmaty. Každý dotek je příjemný. Zkuste v tom pro jednou nehledat žádný podtext. Jen relaxaci.
Vhodné oleje: Vybírat můžete úplně intuitivně – to, co vám v danou chvíli přináší uklidnění, je to pravé pro vás. Obecně mezi relaxační oleje patří: BENZOE, LEVANDULE (ne pro nízkotlaké), VANILKA, HEŘMÁNEK, KADIDLO, SANTAL, PALMORŮŽOVÁ (hlavně pro ženy), HŘEBÍČEK A SKOŘICE (opatrně s dávkováním), VETIVER
Jak tomu předejít? Potřebujete čas a prostor sami pro sebe. Domluvte si v rodině pravidelý večer/odpoledne, který bude váš. Zkuste během dne vysvětlit i dětem, že si teď chcete něco v klidu přečíst nebo udělat. Ne uvařit, ne umýt okno, ne jít vyměnit pračku, ne přivrtat novou poličku… Buďte prostě jen sami se sebou. Jděte se projít, zaplavat si, do sauny, “čumět” do kavárny, v klidu na pivko, brouzdat se městem… Pokud máte problém si říct o pomoc nebo si vytvořit svůj prostor, zkuste pracovat s těmito oleji: YZOP, EUKALYPTUS, ROZMARÝN, VETIVER
2) ZRANĚNÉ VNITŘNÍ DÍTĚ
Bolavé vzpomínky na vlastní dětsví při péči o děti vynořují často. A neznamená to, že vás rodiče museli týrat. A vaše vnitřní dítě si začne stěžovat, být smutné nebo se vztekat. “Chybělo mi uznání!” “Posmívali jste se mi!” “Nemohl/a jsem plakat!” “Moc jste mě trestali!” “Neměli jste na mě čas!” “Jsem tak opuštěné!” Často se nás ten pocit zmocní tak silně, že nás úplně rozhodí. Vztek si pak vylijeme na partnera, smutek vyčteme rodičům…
Teď už jste ale velcí. A svoje vnitřní dítě můžete uzdravit. Jak na to? Třeba si na chvilku před spaním zavřete oči, soustřeďte se na dech a na srdeční oblast, představte si svůj dětský pokoj nebo místo, kde vám bylo dobře a zkuste své vnitřní dítě zavolat. Až přijde, zeptejte se ho, jak se má. Pokud bude nespokojené, nabídněte svou pomoc a zeptejte se, co pro něj můžete udělat. No a pak si s ním chvilku pohrajte, zatančete nebo ho pochovejte.
Vhodné oleje: HEŘMÁNEK MODRÝ/ŘÍMSKÝ, MATEŘÍDOUŠKA, TYMIÁN, KADIDLO, SMRK, BENZOE, MANDARINKA, MEDUŇKA, RŮŽE
3) VŮNĚ PRO “ŠPATNÉ RODIČE”
“Nezvládám to. Jsem špatná matka/otec”. Pocity nejistoty nás někdy mohou úplně ovládnout a začneme propadat nejistotě. Nevíme, jestli je naše (ne)výchova správná. Nejsme si jistí, jestli nás dítě jen zkouší nebo je opravdu nešťastné, když leží na zemi v obchodě a dělá scénu. Váháme, jestli je naše dítě jen citlivé nebo už prostě rozmazlené. V tu chvíli potřebuje podporu a ujištění, že je vše v pořádku. Nejčastěji ho hledáme venku. U partnera, kamarádky… Bylo by ale fajn rozpoznat, že tyhle hlasy nejsou doopravdy naše. Že se jen ozývá kritik v nás. Když se těch hlasů zkusíte zbavit, můžete opravdu poslouchat své pravé já. Jak to s výchovnými postupy máte doopravdy? Co s vámi ladí? Za čím si můžete stát? Nejste k sobě moc přísní? Jak podle vás vypadá “dokonalý” rodič? A co na to říká vaše dokonalé já?
Vhodné oleje: POMERANČ, ROZMARÝN, MATEŘÍDOUŠKA, TYMIÁN, BERGAMOT, BAZALKA, BENZOE, CITRON, FENYKL, ZÁZVOR
4) “UJELO MI TO”
Stane se, že uhneme z cesty, kterou jsme si vybrali. Někdy z nás vypadne věta, kterou jsme sami jako malí nenáviděli. Jindy nám vystřelí ruka, i když jsou nám fyzické tresty bytostně odporné. Zařveme na díte, až se strachem rozpláče. A začne zase trochu jiné bičování: “Teď jsem to fakt zvoral/a, moje dítě teď trpí, jsem k ničemu….” Tohle ale také nikam nevede. Zastavte se. Co se s vámi děje? Stala se chyba. Chybami se člověk učí. Vysvětlete dítěti, co se stalo a vemte si z toho ponaučení.
Zkuste se svými emocemi pracovat průběžně. Přijměte se i s tím, že jste občas hysteričtí/vystresovaní/ukřičení/agresivní… To, že o tom budete vědět, je první krok k tomu, abyste to mohli změnit.
Vhodné oleje: BOROVICE, BERGAMOT, MEDUŇKA, LEVANDULE, PALMORŮŽOVÁ, JASMÍN, RŮŽE, MATEŘÍDOUŠKA, TYMIÁN, BAZALKA, BENZOE, CEDR, GERÁNIUM,
5) HRANICE
Téma na celý život. Jak dítě zbytečně nebuzerovat, ale zase z něj nevychovat drzého spratka? Utáhnout mu řetízek nebo raději dát rozlet? Kdy už si dovoluje moc a kdy jde ještě o normální diskusi? Co mu dovolit a co už ne?
Asi nejdůležitější je mít jasno ve vlastních hranicích. A to je další oříšek. Někdo na sobě nechá dříví štípat. Někdo bude za každé okolnosti hodná holčička/vzorný chlapeček. Někdo si všechno bere osobně. Někdo za vším vidí podraz. Někdo nemá nikdy dost. Někdo vezme veškerou vinu vždy na sebe. Vytyčování vlastních hranic a mantinelů je pěkně tvrdá práce.
Vhodné oleje: VAVŘÍN, VETIVER, YZOP, ROZMARÝN
Hranice a jejich pevnost často testujeme při setkání s vlastními rodiči. Zpochybňují naši výchovu, komentují, ptají se… A my si musíme sami obhájit, za čím jdeme.
Vhodné oleje: CEDR, PAČULI a výše uvedené
A ZÁVĚREM?
Naštěstí nemusí být temné stránky rodičovství tabu. Ať už si čtete diskuse na internetu, sledujete přednášky psychologů, chodíte na terapie nebo si vykládat do mateřského centra, je to fajn. Právě sdílení pomáhá uzdravovat naše vlastní traumata a bolesti. A že se jich při péči o děti vynoří hromady… Jděte do nich! Přináší to úlevu, svobodu a spoustu energie…
Uncategorizedanicka