1) OLEJ Z ČERUCHY SETÉ = OLEJ Z ČERNÉHO KMÍNU (Nigella sativa)
Výzkumy ukázaly, že olej z černuchy seté je silně protizánětlivý, antimikrobiální, antiparazitální, snižuje horečku a obsahuje mnoho antioxidantů. Pokud se týká tématu alergií, zajímají nás nejvíce protizánětlivé účinky.
Mezinárodního výzkumu se účastnila i dětská klinika Městské nemocnice Ostrava. Testy byly provedeny na pacientech s alergickou rýmou, bronchiálním astmatem a atopickým ekzémem. Lékaři pacientům podávali 40 – 80mg tohoto oleje / 1 kg váhy člověka za den. To by mohlo být třeba u padesátikilového adolescenta maximálně jedna čajová lžička denně. Konkrétně bylo prokázáno, že olej z černého kmínu snižuje nejvíce projevy alergické rýmy při které klienty svědí nosí, teče řídký hlen, mají záchvaty kýchání a nelze běžně fungovat bez medikace.
Jak ho užívat?
– vnitřně: Pokud trpíte na pylovou alergii, pak je nejvyšší čas začít. Ideální je totiž užívat olej 3 – 4 měsíce předtím, než vám nastane nejhorší jarní období. Podle studie organizované v Íráku se ale zlepšení u téměř poloviny pacientů projevilo už po třech týdnech. Dejte si každé ráno jednu čajovou lžičku na lačno. Dětem můžete přimíchat do medu, jogurtu nebo přidat do ranní čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny. Jako prevenci ho můžete zařadit i do olejové zálivky na salát. Moc mi chutná s jarními ředkvičkami. Dospělí si mohou dávku zvýšit až na tři čajové lžičky denně.
– přes kůži: Při akutní rýmě ho můžete vmasírovat přímo do kůže na nosu a také do hrudníku. Přidat ho můžete i do masážního nebo tělového oleje. Je ale celkem aromatický, tak dávejte pozor s dávkováním.
2) ÉTERICKÝ OLEJ EUCALYPTUS RADIATA
Eukalypty jsou jedničkou v léčbě dýchacích obtíží. Jsou silně protizánětlivé a stimulují imunitu.
Ve chvíli, kdy začne pylové období, je obtížné u alergiků doma větrat. Doporučuje se to pouze po dešti a nebo, když není větrno. Zvlhčování a čištění vzduchu velmi alergikům pomáhá. Pokud tedy máte doma zvlhčovač, stačí k němu přidat do aromalampy eucalyptus radiata. Ten je bezpečný i pro děti a astmatiky a už ve velmi malém množství (cca 3 – 5 kapek na místnost) usnadňuje dýchání. Vždy je lepší éterické oleje mezi sebou míchat, protože se tak zesiluje jejich účinek. Pro snížení alergických projevů můžete eucalyptus radiata kombinovat s tea tree, kadidlem nebo majoránkou. Dětem budou určitě příjemné citrusy nebo levandule, které zlepší jejich alergií otrávenou náladu. Všechny budou příznivě působit proti zánětu nosní sliznice.
Eucalyptus si můžete přidávat také do koupele – do plně napuštěné vany rozmíchejte smetanu / med / hydrofilní olej s éterickými oleji. Pro dospělého na celou vanu 6 – 10 kapek. Pro děti 3 – 5 kapek.
A samozejmě skvělé jsou také aromaterapeutické masáže, díky kterým se do těla dostane velké množství oleje, zklidní organismus, stimulují imunitu a pomůžou zprůchodnit dýchací cesty.
Můžete si také vyrobit inhalační tyčinku, kterou budete mít stále po ruce. Buď můžete použít plastovou a nebo si ji vyrobte z lékovky. Nasypte do ní sůl (ráda používám růžovou) a nakapejte asi 10 kapek éterických olejů. Toto mě naučila Terezka Machová a mám klienty, kteří takovou tyčinku používají i rok a půl!
3) CHRPA A HEŘMÁNEK NA OČI
Pokud vás řežou oči a nemůžete zastavit jejich slzení, zkuste chrpový hydrolát. Jde o květovou vodu, která se vyrábí destilací. Můžete ho vychlazený nakapat na vatové tamponky a přikládat na oční víčka. A také pravidelně popíjet. Osvědčilo se mi dávkování půl lžičky dětem a čajová lžička u dospělých do sklenice vody (cca 200ml). Narozdíl od éterických olejů je vnitřní užívání hydrolátů bezpečné.
Připravit si můžete také heřmánkový obklad na oči. Osvědčil se mi recept Valerie Worvood: 1 lžíce hydrofilního oleje, 10 kapek heřmánku modrého, 150 ml převařené vody. Vše smíchat a protřepat, skladovat v lednici a dvakrát až třikrát denně si směsí potírat oči. Opět lze použít i jako obklad na víčka.
JAK LZE VZNIKU ALERGIE PŘEDCHÁZET?
– kojením a zaváděním pevné stravy až ve 4 – 6 měsíci věku dítěte
– přímým kontaktem s přírodou a zvířaty a to již od nejmenšího věku (je tedy vhodné dětem pořídit mazlíčka)
– dbaním na kvalitu potravin a posílování imunity zdravou výživou
– konzumací fermentovaných potravin a probiotických bakterií v dalším jídle
– užíváním antibiotik pouze v nutných případech
Použitá literatura:
Noe, M.: Aromaterapie do kapsy, One Woman Press, Praha 2015
Worwood, V.A.: Voňavá lékárna, One Woman Press, Praha, 2009
Použité internetové zdroje:
https://healinghistamine.com/nigella-sativa-for-allergies-osteoporosis-flatulence/
https://www.deepdyve.com/lp/wiley/effect-of-nigella-sativa-black-seed-on-subjective-feeling-in-patients-FQ60zPWFhw?
http://www.worldallergy.org/
http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/zdrav_stav/Seminar_zdrav_stav_031213/Kratenova_Alergie_jen_pro_cteni_rezim_kompatibility_.pdf
http://cdn.intechopen.com/pdfs-wm/32973.pdf
https://www.aromahead.com/blog/2016/02/22/makes-eucalyptus-tea-tree-helpful-allergy-relief/
http://www.alive.com/health/aromatherapy-for-seasonal-allergies/