Aromaterapie Brno

AROMA NA DOMA: Jak na to

Éterické oleje nejsou jen neškodné vůně. V každé lahvičce se ukrývá velmi komplikovaná přírodní látka. Říká se, že jedna kapka esence je stejně silná jako jedno kilo rostliny, ze které jsou. Nesmíte je neředěné kapat do vany ani do sklenice s vodou. V lepším případě byste si mohli popálit kůži nebo sliznici, v horším by to mohlo mít doživotní následky. V aromaterapii se vždy řiďte pravidlem, že méně znamená více. Zvlášť, pokud pečujete o malé děti. 

Mým cílem není vás vyděsit a odradit od domácí aromaterapie. Chci předejít zdravotním komplikacím způsobeným špatným použitím éterických olejů nebo nadměrným dávkováním. S rostoucí popularitou aromaterapie totiž přibývá i dotazů typu: "Můžu při nachlazení užívat vnitřně éterický olej oregano?" nebo "Mohu miminku při růstu zubů kapat přímo na dáseň esenci z heřmánku?". Obojí je veliký hazard se zdravím. 

Tento přehled se týká tří nejčastějších druhů aplikace éterických olejů v domácím prostředí: inhalace, koupel a masáž. Při jejich dodržení budete s esencemi zacházet bezpečně. Pravidla jsou samozřejmě od toho, aby se porušovala .) Ale, prosím, prodiskutujte toto porušení vždy s někým, kdo studoval aromaterapii. 

Pokud nevíte, jak poznat přírodní éterický olej, přečtěte si tato základní pravidla. U každé esence si vždy ověřte, zda nemá nějaké kontraindikace (zejména pro děti, těhotné, kojící a seniory).  

 

INHALACE

• aromalampy, difuzéry – 3 - 6 kapek éterického oleje (nebo jejich směsi) na celou místnost. O tom, jak by měla vypadat správná aromalampa, si přečtěte v tomto článku. Většina z nich jsou totiž bohužel nevhodné. Ani difuzér ani aromalampa by neměly být doma spuštěny non-stop. Ideální je například 3 x denně na 20 minut. Zejména, pokud se jedná o prostory, kde jsou malé děti.  

• lze využít odpařovače na topení nebo misku s teplou vodou (max 5 kapek esence), v nouzi kapejte i na vlhký ručník na topení (2 kapky) - je třeba ho často měnit, aby se v něm nemnožili škodliví mikrobi 

* vyrobte si rozprašovač (8 kapek do 100ml vody/15 kapek do 250 ml vody) - před použitím vždy protřepejte! 

• inhalace pod ručníkem – do misky s teplou vodou 1 kapka éterického oleje, přikryjte se ručníkem a inhalujte max 5 minut 

• inhalační tyčinka - na bavlněnou náplň nakapejte 10 kapek éterického oleje, místo inhalační tyčinky můžete použít i látkový kapesník (2 kapky)

• neglazovaná keramika - položte výrobek od dětí z keramiky (nebo k tomu určenou keramickou destičku či jiný tvar) třeba do koupelny a nakapejte na plochu 4 kapky esence 

 

KOUPEL

• éterické oleje nedáváme do vody neředěné – olej plave na vodě, takže by zůstaly neředěné na hladině a hrozí alergická reakce nebo popálení kůže 

• ÉO smícháme se lžící koupelového/hydrofilního oleje, ve smetance do kávy nebo medu a přidáme do vany

• Ideální délka koupele – minimálně 10 minut, maximálně 30 minut (pak ideálně stejná délka odpočinku v teple – zakrýtá dekou)

• Teplota vody maximálně 38°C

• na celou vanu použijte 6 - 10 kapek éterického oleje (děti 3 - 5 kapek)

• na částečnou koupel (např. nohou) použijte 5 kapek na lavor (děti 2 kapky)

 

MASÁŽ nebo jiná kožní aplikace 

• jako nosný olej vždy použít rostlinný olej lisovaný za studena, éterické oleje nepoužívejte na kůži neředěne (až na vyjímky jako je levandule lékařská a to jen v nutných případech) 

DODRŽUJTE DÁVKOVÁNÍ: 

• pro dospělého člověka použijte 6 kapek éterického oleje (nebo jejich směsi) do 10 ml rostlinného oleje

• pro těhotné, děti 5 -12 let, seniory, nemocné použijte 3 kapky do 10 ml rostlinného oleje

• pro děti do 6 měsíců se pokuste éterické oleje vůbec nepoužívat nebo se o jejich použití poraďte s aromaterapeutem. Pro miminka jsou vhodnější hydroláty. A nebo jen čisté rostlinné oleje. 

• pro děti pro děti od 6 měsíců do 5 let použijte 1,5 kapky do 10 ml rostlinného oleje 
 

VNITŘNÍ UŽITÍ 

• je velmi nebezpečné! Pokud po něm toužíte, napište mi. A třeba zjistíme, že k němu vůbec není důvod .) A jestli vám někdo tvrdí, že olizovat a pít éterické oleje, je zdravé, tak věřte, že toho o aromaterapii mnoho neví.  

Při akutních problémech (jako je třeba nachlazení, natažené svaly nebo menstruační bolesti) je dobré využít několik metod. Například připravit nemocnému koupel, po ní ho natřít olejem a do pokoje, kde stoná dát difuzér s esencemi. Naopak při chronických potížích je nutná pravidelná péče a opakování. Tedy například při menstruačních bolestech natírat podbřišek aromaterapeutickou směsí každý den před spaním nebo při nadměrném stresu chodit na pravidelné masáže. 

Podrobnější informace o tom, jak s éterickými oleji, hydroláty a rostlinnými oleji doma pracovat, můžete dostat třeba na cyklu mých večerních kurzů Aroma na doma. Pro novou skupinu bude zahájen na začátku roku 2018! Jinak doporučuji knihu od Marie Noe - Aromaterapie do kapsy. Je cenově dostupná, přehledná a najdete v ní potřebné informace. 

O tom, co jsou to éterické oleje, nedávno zveřejnil krásný článek Aroma ateliér. Doporučuji k přečtení. Jmenuje se: "Proč v rostlinách nejsou žádné éterické oleje?"

Zdroj foto: Pixabay