Mým cílem není vás vyděsit a odradit od domácí aromaterapie. Chci předejít zdravotním komplikacím způsobeným špatným použitím éterických olejů nebo nadměrným dávkováním. S rostoucí popularitou aromaterapie totiž přibývá i dotazů typu: “Můžu při nachlazení užívat vnitřně éterický olej oregano?” nebo “Mohu miminku při růstu zubů kapat přímo na dáseň esenci z heřmánku?”. Obojí je veliký hazard se zdravím.
Tento přehled se týká tří nejčastějších druhů aplikace éterických olejů v domácím prostředí: inhalace, koupel a masáž. Při jejich dodržení budete s esencemi zacházet bezpečně. Pravidla jsou samozřejmě od toho, aby se porušovala .) Ale, prosím, prodiskutujte toto porušení vždy s někým, kdo studoval aromaterapii.
Pokud nevíte, jak poznat přírodní éterický olej, přečtěte si tato základní pravidla. U každé esence si vždy ověřte, zda nemá nějaké kontraindikace (zejména pro děti, těhotné, kojící a seniory).
INHALACE
• aromalampy, difuzéry – 3 – 6 kapek éterického oleje (nebo jejich směsi) na celou místnost. O tom, jak by měla vypadat správná aromalampa, si přečtěte v tomto článku. Většina z nich jsou totiž bohužel nevhodné. Ani difuzér ani aromalampa by neměly být doma spuštěny non-stop. Ideální je například 3 x denně na 20 minut. Zejména, pokud se jedná o prostory, kde jsou malé děti.
• lze využít odpařovače na topení nebo misku s teplou vodou (max 5 kapek esence), v nouzi kapejte i na vlhký ručník na topení (2 kapky) – je třeba ho často měnit, aby se v něm nemnožili škodliví mikrobi
* vyrobte si rozprašovač (8 kapek do 100ml vody/15 kapek do 250 ml vody) – před použitím vždy protřepejte!
• inhalace pod ručníkem – do misky s teplou vodou 1 kapka éterického oleje, přikryjte se ručníkem a inhalujte max 5 minut
• inhalační tyčinka – na bavlněnou náplň nakapejte 10 kapek éterického oleje, místo inhalační tyčinky můžete použít i látkový kapesník (2 kapky)
• neglazovaná keramika – položte výrobek od dětí z keramiky (nebo k tomu určenou keramickou destičku či jiný tvar) třeba do koupelny a nakapejte na plochu 4 kapky esence
KOUPEL
• éterické oleje nedáváme do vody neředěné – olej plave na vodě, takže by zůstaly neředěné na hladině a hrozí alergická reakce nebo popálení kůže
• ÉO smícháme se lžící koupelového/hydrofilního oleje, ve smetance do kávy nebo medu a přidáme do vany
• Ideální délka koupele – minimálně 10 minut, maximálně 30 minut (pak ideálně stejná délka odpočinku v teple – zakrýtá dekou)
• Teplota vody maximálně 38°C
• na celou vanu použijte 6 – 10 kapek éterického oleje (děti 3 – 5 kapek)
• na částečnou koupel (např. nohou) použijte 5 kapek na lavor (děti 2 kapky)
MASÁŽ nebo jiná kožní aplikace
• jako nosný olej vždy použít rostlinný olej lisovaný za studena, éterické oleje nepoužívejte na kůži neředěne (až na vyjímky jako je levandule lékařská a to jen v nutných případech)
DODRŽUJTE DÁVKOVÁNÍ:
• pro dospělého člověka použijte 6 kapek éterického oleje (nebo jejich směsi) do 10 ml rostlinného oleje
• pro těhotné, děti 5 -12 let, seniory, nemocné použijte 3 kapky do 10 ml rostlinného oleje
• pro děti do 6 měsíců se pokuste éterické oleje vůbec nepoužívat nebo se o jejich použití poraďte s aromaterapeutem. Pro miminka jsou vhodnější hydroláty. A nebo jen čisté rostlinné oleje.
• pro děti pro děti od 6 měsíců do 5 let použijte 1,5 kapky do 10 ml rostlinného oleje
VNITŘNÍ UŽITÍ
• je velmi nebezpečné! Pokud po něm toužíte, napište mi. A třeba zjistíme, že k němu vůbec není důvod .) A jestli vám někdo tvrdí, že olizovat a pít éterické oleje, je zdravé, tak věřte, že toho o aromaterapii mnoho neví.
Při akutních problémech (jako je třeba nachlazení, natažené svaly nebo menstruační bolesti) je dobré využít několik metod. Například připravit nemocnému koupel, po ní ho natřít olejem a do pokoje, kde stoná dát difuzér s esencemi. Naopak při chronických potížích je nutná pravidelná péče a opakování. Tedy například při menstruačních bolestech natírat podbřišek aromaterapeutickou směsí každý den před spaním nebo při nadměrném stresu chodit na pravidelné masáže.
Podrobnější informace o tom, jak s éterickými oleji, hydroláty a rostlinnými oleji doma pracovat, můžete dostat třeba na cyklu mých večerních kurzů Aroma na doma. Pro novou skupinu bude zahájen na začátku roku 2018! Jinak doporučuji knihu od Marie Noe – Aromaterapie do kapsy. Je cenově dostupná, přehledná a najdete v ní potřebné informace.
O tom, co jsou to éterické oleje, nedávno zveřejnil krásný článek Aroma ateliér. Doporučuji k přečtení. Jmenuje se: “Proč v rostlinách nejsou žádné éterické oleje?“
Zdroj foto: Pixabay
Uncategorizedanicka