Křečové žíly porodním strašákem
Pokud jsou křečové žíly na nohách, dají se přesně lokalizovat cévním vyšetřením. Horší je diagnostika u vaginálních křečových žil. Lékaři nedokážou zjistit, jestli nevedou až na stěny dělohy. Gynekologové v těchto případech často “straší” prasknutím cév, které způsobí obrovské krvácení a po porodu je pak někdy nutná transfuze. Navíc je zneklidňuje riziko trombózy a následně putující krevní sraženiny.
Vaginální varixy potkaly v těhotenství i mě, přestože jsem nikdy křečové žíly neměla a netrpí na ně ani nikdo v rodině. Miminko pravděpodobně mechanicky utlačovalo cévy, protože jsem všechny projevy měla jen na pravé straně těla. Potíže jsem začala pociťovat zhruba v šestém měsíci jako křeče v tříslech při sezení a nebo vstávání ze židle. Na začátku jsem myslela, že se hýbe stydká kost a snažila se vazy rozcvičovat jógovými cvyky. Ty mi pomáhaly i v pozdějším stádiu těhotenství od bolesti.
Problém se začal projevovat v sedmém měsíci a ze dne na den mi víc a víc znepříjemňoval život. Dostávala jsem křeče do třísel, nemohla jsem dlouho stát, při dýchacích cvičeních jsem cítila velký tlak na pochvu. Navíc byla velká vedra, která celou situaci znepříjemňovala. Žíly mě pálily a dostávala jsem v jejich okolí bolestivé křeče. Tehdy je našla i gynekoložka při běžné kontrole.
Bohužel mě lékařka místo poučení spíš vystrašila. Upozornila mě na riziko krvácení při přirozeném porodu a do lékařské zprávy pro porodnici mi málem napsala doporučení k císařskému řezu. Naštěstí jsem rodila se soukromou porodní asistentkou a zvolila porodnici ve Vyškově, ve které podporují přirozené porody. Asistentka mě uklidnila, že při přirozeném a citlivě vedeném porodu miminko hlavou krev včas z varixů vytlačí a k prasknutí nedojde. Má za sebou skoro třicetiletou praxi.
Užívala jsem léky na posílení cév, ale necítila jsem žádnou změnu. “Dát nohy nahoru” nic neřešilo, krev z pánevní oblasti jsem tím nedostala. Stát na hlavě moc dlouho neumím .) Kompresní punčochy mi gynekoložka nedoporučila, v porodnici mi je pak okamžitě naordinovali. Nosila jsem je tak jen dva dny před porodem a asi pět dní po něm. Nemohu tedy moc hodnotit, jakou službu udělaly.
Chladivé a voňavé obklady přinesou úlevu
V sedmém měsíci po diagnostice varixů jsem proto začala zkoušet aromaterapeutické směsi. Inspirovala jsem se v knihách Valerie Ann Worwood Voňavá lékárna a Vivian Lunny Vůně života. Nakonec mi pomohla tato směs:
30ml nosného oleje – v mém případě to byl mandlový
Geránium růžové – 10 kapek
Cypřiš – 5 kapek
Heřmánek římský – 5 kapek
Geránium růžové dalo směsi příjemnou ženskou vůni a pomáhalo při otocích. Cypřiš reguluje tok krve, takže zabraňoval hlavně zvětšování žil. Heřmánek římský příjemně chladil a ulevoval od bolesti. Směsí jsem si natírala nohy i oblast genitálií. Rozhodně ale místo nemasírujte, tím byste mohli problém zhoršit. Stačí velmi jemné nanesní oleje.
Pro opravdovou úlevu doporučuji smíchat polévkovou lžíci směsi s asi 100g tučného tvarohu (cca půl vaničky) a vytvořit si chladivý obklad. Krásně se vstřebá a vám se okamžitě uleví.
Kombinujte esence s arnikou a kaštanem
Protože jsem s problémem zápasila skoro tři měsíce, měla jsem prostor vyzkoušet i bylinné preparáty. Rozhodně doporučuji kaštanový gel, který se mi osvědčil zejména na ošetřování menších žilek a metliček. Mazala jsem s ním i po porodu a dnes mám na nohách jen malé skvrnky. Více o kaštanu psala pro Kouzlo vůní bylinářka a aromaterapeutka Veronika Němcová: http://kouzlovuni.cz/na-problemy-s-krecovymi-zilami-zabiraji-kastany/. A právě od ní jsem dostala i další úžasný zázrak: při těhotenské masáži mi stehna namazala olejovým macerátem z arniky, kterou nasbírala v Tyrolsku. Ihned se dostavil chladivý efekt a křečovitá bolest ustoupila na téměř dva dny.
Po porodu zase nožky do plavek
V mém případě varixy ihned po porodu začaly mizet. Dnes už o nich vůbec nevím. Pokud ale míváte problémy s křečovými žilami, rozhodně doporučuji v těhotenství “přípravu” nepodcenit a připravit si vonný tělový olej ve slabším ředění pro lokální potírání nohou a určitě pořídit kaštanovou mast nebo gel, které cévy posílí.
Autor fotografie: Marek Olbrzymek – www.olbrzymek.cz
Použitá literatura:
Lunny, V.: Vůně života – aromaterapie pro těhotenství a zdravý životní styl, One Woman Press, Praha, 2005
Worwood, V.A.: Voňavá lékárna, One Woman Press, Praha, 2009
Uncategorizedanicka